Skip to content Skip to footer

Każdy budynek wielopiętrowy posiada schody, ponieważ służą one do przemieszczania się między kondygnacjami. Nie oznacza to jednak, że muszą być byle jakie i nie powinny urozmaicać i uzupełniać aranżacji całego budynku. Zresztą schody w domkach jednorodzinnych często nadają mu nawet charakteru, pod warunkiem jednak, że zostaną wykonane z odpowiedniej jakości materiałów. najpopularniejszymi materiałami wykończeniowymi są: drewno, kamień oraz najmodniejszy ostatnio mikrocement.

Betonowe schody, schody z mikrocementu – dlaczego są popularne?

Cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a to dlatego, że są nowoczesne, estetyczne i łatwo o nie dbać. Ponadto dzięki mikrocementowi można uzyskać jednolity, współgrający ze sobą efekt elegancji na schodach wraz otaczającymi je podłogami, a coraz więcej architektów wnętrz proponuje takie rozwiązania aranżacyjne swoim klientom.

Wykonanie betonowych schodów w mikrocemencie w ośmiu krokach

Tego typu zlecenia nie cieszą się zbytnią popularnością wśród wykonawców, nawet pomimo ceny ok. 400 zł za wykonanie w mikrocemencie jednego stopnia schodów. Jest to związane z dużymi trudnościami w przygotowaniach i samym wykonawstwie w stosunku do ścian czy posadzek, gdyż betonowe schody wymagają dodatkowego zabezpieczania powierzchni dookoła nich i ogromnej precyzji. Ze względu na imponujący efekt końcowy takich schodów warto jednak podjąć wyzwanie, a my przedstawiamy poniżej krok po kroku wykonanie mikrocementu na schodach.

Krok pierwszy – oceń jakość podłoża

Zależy od tego powodzenie całej pracy. Podłoże pod mikrocement nie może mieć luźnych elementów i musi być nośne, a po wylaniu betonowych schodów muszą one schnąć minimum 28 dni. Jeżeli schody wykonano z betonowych prefabrykatów, zazwyczaj są one równe i gładkie, ale jeżeli wylane zostały niechlujnie, na schodach tkwi przyschnięta zaprawa tynkarska albo są już stare i się kruszą, może dojść do sytuacji, gdy trzeba je naprawić przed położeniem mikrocementu albo z jego położenia zrezygnować. Czasami lepiej położyć na schodach deski albo płytki, niż ryzykować zmarnowanie pieniędzy na drogi mikrocement.

Krok drugi – zabezpiecz powierzchnie wokół schodów

Ściany zabezpieczamy tuż przy stopniach solidną taśmą malarską, a podłogę papierem. Ze względu na łatwość uszkodzenia folia malarska się tutaj nie sprawdza.

Krok trzeci – szlifujemy betonowe schody

Schody po wylewce szlifujemy kątówką z tarczą do szlifowania betonu i dokładnie ją oczyszczamy – najlepiej odkurzaczem przemysłowym.

Krok czwarty – gruntujemy powierzchnie pod mikrocement

Zapewniamy podłożu chłonność poprzez nałożenie gruntu dołączonego do zestawu z mikrocementem.

Krok piąty – wyrównujemy stopnie

Jeżeli to konieczne dla uzyskania kątów prostych i w celu zabezpieczenia naroży stopnie wyrównujemy. Przy schodach w miarę równych wklejamy w naroża aluminiowe kątowniki i ściągając po nich zaprawę równamy powierzchnię. Przed pracą kolejną czekamy aż zaprawa zwiąże i ewentualnie zeszlifowujemy nierówności i zacieki.

Krok szósty – nakładamy warstwę sczepną na betonowe schody

Mostek sczepny jest elementem, którego nie wolno pominąć. Zapewnia on idealne przyleganie mikrocementu. Związanie mostka trwa ok. czterech godzin, w zależności od temperatury powietrza.

Krok siódmy – nakładamy mikrocement

Do schodów nadają się dwa produkty – zestaw mikrocementu na posadzki albo mikrocement gotowy do użycia. Masę rozprowadzamy na schodach za pomocą metalowych pac, wspomagając się ewentualnie innymi, ale metalowymi narzędziami i na grubość nie większą od 1 mm. Robimy to energicznie, metodą „mokre na mokre”. Odczekujemy ok. cztery godziny do związania materiału, po czym zeszlifowujemy za pomocą ręcznej szlifierki oscylacyjnej lub mimośrodkowej z papierem ściernym o gradacji 60-80. Powierzchnię dokładnie odkurzamy, a następnie nakładamy podobnie warstwę drugą.

Krok ósmy – lakierujemy

Ostatnim etapem przed oddaniem schodów do użytku jest pokrycie ich podwójną warstwą lakieru, które należy nakładać w odstępie czterech godzin. Schody są elementem wysoce eksploatacyjnym, lakier musi być więc mocny, najlepiej dwuskładnikowy lakier poliuretanowy do mikrocementu i betonu.

Jeżeli chodzi o schody zewnętrzne, lakier stosujemy dokładnie do nich dedykowany, a do nakładania w obu przypadkach używamy wałka dobrej jakości, jaki nie zostawia na lakierze kłaczków.

Efekt będzie zachwycał, ale wszystko musi być wykonane zgodnie z planem i przy użyciu odpowiednich narzędzi oraz materiałów.

Przeczytaj także, ile kosztuje wykonanie przykładowych betonowych schodów w Warszawie i okolicach: mikrocement schody Warszawa.

 

 

Call Now ButtonZadzwoń teraz